Policja: Uwaga na oszustów

 (link otworzy duże zdjęcie)

Uwaga na oszustów działających metodą na tzw. ,,policjanta” lub „wnuczka”. Pomimo licznych akcji profilaktycznych i apeli policjantów ostrzegających przed oszustami, nadal odnotowuję się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, przelanie oszczędności na inne konto w banku, czy pozostawienie gotówki lub kosztowności w jakimś miejscu.


Przestępcy działający metodą  na tzw. „wnuczka” lub „policjanta" oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Mechanizm działania oszustów jest prosty i przeważnie odbywa się według tego samego scenariusza. Przestępca, który dzwoni do osoby - najczęściej starszej i samotnej - podaje się za członka rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej zdobywa zaufanie i wykorzystując łatwowierność starszych osób. Oszust namawia do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny, wynikających np. ze spowodowania wypadku drogowego.

 

Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i aby uchronić je przed utratą należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór gotówki zgłosi się znajomy lub kurier. W ten sposób pokrzywdzeni wręczają swoje oszczędności pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą.

Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad:

  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie;
  • skontaktuj się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji, która miała być powodem przekazania pieniędzy;
  • nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
  • zachowaj spokój i rozsądek oraz pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania;
  • Nie udostępniaj nikomu kodów, haseł czy danych do swoich kont bankowych;

 Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach. Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwonią i przedstawiając różne tragicznie w skutkach opowieści, chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

Opublikowano: 05 listopada 2020 07:30

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 154

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl