Zadbajmy o Sylwestra bez fajerwerków

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zachęcamy mieszkańców oraz gości naszej Gminy do przyłączenie się do akcji „Z szacunku dla ludzi i zwierząt nie odpalam fajerwerków”. Hałas wytwarzany przez fajerwerki  i petardy  niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Stres nim wywołany zagraża głównie osobom chorym i starszym oraz małym dzieciom.

- używanie petard i fajerwerków przyczynia się do zatruwania środowiska. Podczas ich odpalania uwalniają się toksyczne substancje, wytworzony dym oraz szkodliwe pyły na długo utrzymują się w powietrzu, uszkadzają górne drogi oddechowe, są uciążliwością m.in. dla osób cierpiących na astmę. A po wystrzałach fajerwerków place, skwery i podwórka są pokryte śmieciami – wyjaśniają urzędnicy.

 

Sztuczne ognie co roku są przyczyną wielu wypadków. Puszczające je osoby ulegają poparzeniom i zranieniom, zdarza się, że uszkadzają wzrok i słuch. Organizacje pomagające zwierzętom oraz lekarze weterynarii podkreślają, że hałas stanowi zagrożenie dla naszych milusińskich, w tym psów i kotów, a także zwierząt dzikich, które pod wpływem paniki wywołanej przez głośne wystrzały, próbują uciec i mogą zrobić sobie krzywdę lub zaginąć.

 

Zwierzęta jak my, narażone są też na uszkodzenia słuchu. Stąd nasz apel. Przywitajmy Nowy Rok i bawmy się „wystrzałowo” bez wystrzałów.

Opublikowano: 30 grudnia 2019 08:06

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 503

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl