Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Starogard Gdański

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

 

 

Gmina Starogard Gdański informuje, że zakończyła realizację zadania polegającego na unieszkodliwieniu odpadów zawierających azbest, pochodzących z prywatnych nieruchomości na jej terenie. W ramach zadania poddano unieszkodliwieniu 61,07 Mg odpadów zawierających azbest, pochodzących z pokryć dachowych, w tym:

  1. 17,09 Mg obejmujących demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z 10 nieruchomości prywatnych,
  2. 43,98 Mg obejmujących wyłącznie transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z 20 nieruchomości prywatnych,

Wykonawcą zadania była firma ECO-POL Sp. z o.o. z Pruszcza.

Zadanie zrealizowano w ramach Programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego (edycja 2019)” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Całkowity koszt zadania wyniósł 26 453,79 PLN.

 Projekt współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 16 054,00 PLN.

 

,,ABC o azbeście”

Azbest to nazwa handlowa minerałów naturalnie występujących w przyrodzie. Pod względem chemicznym azbesty są uwodnionymi krzemianami różnych metali (magnezu, sodu, wapnia lub żelaza). Minerały te przyjmują postać włókien. Jest to najcieńsze włókno pochodzenia naturalnego. Włókna azbestowe są odporne na działanie czynników chemicznych, wysokich temperatur oraz na ścieranie. Azbest występuje m. in. w pokryciach dachowych (eternit, papa), rurach wodociągowych i kanalizacyjnych, kanałach kominowych, niepalnych materiałach budowlanych, farbach ogniotrwałych.

 

DLACZEGO AZBEST JEST GROŹNY?

Azbest zaliczany jest do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Stanowi zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzkiego. Azbest zaliczany jest do substancji rakotwórczych. Rak płuc jest najpowszechniejszym nowotworem złośliwym powodowanym przez azbest. Włókna azbestowe gromadzą się i pozostają w tkance płucnej przez całe życie człowieka, a zmiany chorobowe mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach.

 JAK USUNĄĆ AZBEST?

Nigdy nie rób tego samodzielnie. Demontażem oraz utylizacją azbestu zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia, sprzęt oraz wykwalifikowanych pracowników. Pamiętaj, że wszystkie niebezpieczne materiały zawierające azbest muszą być unieszkodliwione w wyznaczonym do tego celu miejscu. Nie można składować azbestu na terenie posesji lub wyrzucać na dzikie wysypiska.

Opublikowano: 30 grudnia 2019 08:44

Kategoria: Komunikaty

Załączniki:

azbest.pdf [438.29 KB]

Wyświetleń: 221

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl