Młodzież zapobiega pożarom: Wojewódzki Turniej Wiedzy Pożarnicze - GRODZISKO OWIDZ 2016

 (link otworzy duże zdjęcie)

Rozległą znajomością problematyki z zakresu pożarnictwa, pierwszej pomocy czy znajomością sprzętu gaśniczego musieli wykazać się uczestnicy 39 finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w Grodzisku Owidz.

Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonali Wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku dh Józef Czapiewski oraz Tomasz Rogalski Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Gminy jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Starogard Gd.

W pierwszej części młodzież rozwiązywała test składający się z 30 pytań, na podstawie którego wyłoniono uczestników ścisłego finału.

- Trzeba przyznać, że zadanie nie było łatwe. Startujący musieli posiadać dużą i dosyć szczegółową wiedzę na tematy szeroko rozumianego pożarnictwa, aby uzyskać znaczącą liczbę punktów i awansować do części ustnej. Poziom przygotowania uczestników był jednak bardzo wysoki – powiedział druh Wiesław Kornacki, Sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

W czasie, kiedy Jury złożone z zawodowych strażaków sprawdzało testy, młodzież miała okazję poznać uroki i tajemnice Grodziska Owidz. Przygotowano dla nich specjalne zwiedzanie, podczas którego przewodnik opowiadał o historii tego miejsca, o jego dawnych mieszkańcach, zwyczajach i wierzeniach. Na grodzie można było przyglądać się pracy garncarza, który przy pomocy prymitywnego koła i z użyciem gliny prezentował jak lepiono kiedyś ceramikę. Ceramikę, której fragmenty ciągle znajdowane są w owidzkiej ziemi. Był też prosty warsztat tkacki, ognisko i średniowieczna muzyka.

Strażacy z OSP Sucumin i OSP Starogard Gd. zapoznali uczestników turnieju z nowoczesnym wozem bojowym MAN oraz łodzią pontonową wraz z osprzętem.

Po kilkudziesięciominutowym relaksie przyszedł czas na część ustną, do której zakwalifikowali się najlepsi  po testach. Ten etap był niezwykle stresujący, bo nie dość, że ponownie trzeba było wykazać się ogromną wiedzą, to odpowiedzi udzielało się przy pełnej sali obserwatorów.

- Gmina Starogard Gdański gościła 60 najlepszych młodych specjalistów pożarnictwa ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całego województwa pomorskiego. Była to dla nas ogromna radość i zaszczyt. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i życzę sukcesów podczas finału ogólnopolskiego w Supraślu – podsumował dh Stanisław Połom - Wójt Gminy Starogard Gd. i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP  w Starogardzie Gdańskim.

Dla najlepszych przygotowano bardzo atrakcyjne nagrody w postaci telewizorów, tabletów czy drukarek. Było więc o co walczyć.

W poszczególnych kategoriach wiekowych czołowe trójki wyglądają następująco:

szkoła podstawowa:  1. Magda Jereczek (pow. Kościerzyna), 2. Maciej Kowalczyk (pow. Słupsk), 3. Marek Nowak (pow. Człuchów)

gimnazjum: 1. Łukasz Filipkowski (pow. Kościerzyna), 2. Dawid Hallmann (pow. Puck), 3. Paweł Zielonka (pow. Bytów)

szkoła ponadgimnazjalna: 1. Paweł Kensicki (pow. Starogard Gd.), 2. Robert Zawadzki (pow. Nowy Dwór Gdański), 3. Kacper Drągowski (pow. Tczew).

- Składamy serdeczne podziękowania władzom Gminy Starogard Gd., gospodarzom Grodziska Owidz za miłą atmosferę oraz za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu eliminacji wojewódzkich OTWP. Paniom z Koła Gospodyń jesteśmy wdzięczni za smaczne ciasta i obiad – podsumował dh Wiesław Kornacki. 

 

Foto relacja na stronie: www.facebook.com

Opublikowano: 25 kwietnia 2016 13:45

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 737

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom-jst.pl