Apel o oddawanie osocza ozdrowieńców

 (link otworzy duże zdjęcie)

Apelujemy do mieszkańców Gminy Starogard Gdański, którzy pokonali Covid-19 o oddawanie osocza. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym.


Kto może oddać osocze?

• Co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów COVID-19 albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;
• Wiek 18-65 lat;
• Ozdrowieńcy muszą spełniać kryteria dla dawców krwi.

 

Dlaczego krew ozdrowieńców jest tak ważna?

Zabieg pobrania osocza jest bezpieczny i trwa około pół godziny. Stosuje się tu najczęściej metodę plazmoferezy, która polega na tym, że z krwi żylnej dawcy pobierana jest krew, ale oddziela się z niej osocze od pozostałych składników krwi – osocze jest pobierane, a pozostałe składniki powracają do tej samej żyły. Jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze (3x600 ml), może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19 (9x200 ml). Chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca.

Leczenie to stosuje się w ramach tzw. „commpassionate use”. Tego rodzaju metoda – pozyskiwania przeciwciał z osocza była używana w przypadkach innych chorób zakaźnych, takich np. SARS czy MERS.


Gdzie można oddać osocze?

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, osocze można oddać w gdańskiej siedzibie placówki oraz Oddziałach Terenowych w Gdyni - Redłowie, Wejherowie, Kościerzynie i Kartuzach. Warto wcześniej jednak umówić się pod numerem kontaktowym - 58 520 40 20.

 

Opublikowano: 12 listopada 2020 13:14

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 394

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl