Sumińska podstawówka ze sztandarem

 (link otworzy duże zdjęcie)

Publiczna Szkoła Podstawowo im. Kornela Makuszyńskiego w Suminie otrzymała w piątek sztandar ufundowany przez Gminę Starogard Gdański. Tym samym placówka rozpoczęła obchody stulecia istnienia.

- Wręczony dzisiaj sztandar to symbol Waszej społeczności szkolnej oraz wyznawanych ideałów. To wielki dar, ale też zobowiązanie do postępowania według zasad i etosu tej szkoły. Dlatego z tym większą radością przekazuję sztandar. Jestem przekonana, że będzie tutaj traktowany z godnością i szacunkiem – mówiła podczas uroczystości Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek.

Sumińska szkoła została założona w 1921 roku w dawnym, XIX-wiecznym dworze i nieprzerwanie działa w tym miejscu. Ufundowany sztandar ma wymiary metra na metr i z jednej strony na granatowym tle wyhaftowany został gmach szkoły wraz z jej nazwą i patronem z drugiej strony na czerwonym polu widniej orzeł i napis Rzeczpospolita Polska. Sztandar został ufundowany przez Gminę Starogard Gdański a gablotę zaprojektował i wykona radny gminny oraz absolwent placówki Jan Gmer.

- Ze względu na warunki sanitarne uczniowie mogli wziąć udział w uroczystości on-line. Siedzieli w swych klasach, gdzie na wyświetlaczach i telewizorach mogli śledzić przebieg wydarzeń – mówi Barbara Rozwadowska, dyrektor placówki. - Bez zaangażowania rodziców, uczniów, nauczycieli i pozostałego personelu szkoły dzisiejsza uroczystość byłaby niemożliwa – dodaje dyrektorka.

Jak podkreślił radny Michał Piaskowski, szkoła od zawsze towarzyszyła wsi Sumin, stanowiąc nie tylko element krajobrazu, ale też bardzo ważne miejsce zdobywania wiedzy i edukacji. – Wręczony dzisiaj sztandar symbolizuje wszystko, co dobre i właściwe w edukacji, bo nauczyciel to przewodnik w drodze do pozyskiwania wiedzy i umiejętności – pointuje radny.

Na co dzień w szkole w 12 oddziałach uczy się 205 uczniów.

Opublikowano: 16 października 2020 14:21

Kategoria: Aktualności

Sumińska podstawówka ze sztandarem

Wyświetleń: 406

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl