Strażacki skansen w Siwiałce

 (link otworzy duże zdjęcie)

Od ubiegłego roku przy remizie OSP w Siwiałce działa jedyny w Powiecie Starogardzkim skansen strażacki. Znajdujące się w nim pojazdy od lat nie są w służbie. Choć jak mówią strażacy nadal „palą na dotyk”.

- Zdecydowaliśmy się na powołanie do życia skansenu, bo wiele starych strażackich wozów bojowych bezpowrotnie odchodzi. Dzięki naszej inicjatywie chcieliśmy dać im drugie życie i umożliwić ich oglądanie zwiedzającym – mówi Kazimierz Knitter, prezes OSP Siwiałka.

 

Skansen powstał w 2019 roku z inicjatywy, prezesa przy wsparciu i akceptacji Zarządu OSP i Komisji Rewizyjnej. Środki na jego budowę pochodziły od sponsorów, sołectwa oraz samych strażaków. Druhny i druhowie zdecydowali się przekazać połowę otrzymywanego ekwiwalentu na realizację zadania. Własnym sumptem wybudowali też wiatę ochronną i dokonali zagospodarowania terenu wokół skansenu.

 

- W skansenie są wystawione pojazdy wycofane z czynnej służby. Obecnie są to dwa wozy – Star 660 GMB oraz  Żuk SLRT oraz agregat. Eksponaty przez wiele lat były w służbie liniowe. Teraz służą do edukacji. Pojazdy stoją pod wiatą i w każdej chwili można przyjśc i je zobaczyć – dodaje Prezes.

 

OSP Siwiałka prowadzi działania ratunkowe od 120 lat. Jest to prężnie działająca straż, która bierze udział w różnorodnych akcjach, prowadzonych w naszej Gminie oraz poza nią. Należy do niej 98 członków, w tym dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Opublikowano: 09 lipca 2020 13:49

Kategoria: Aktualności

Gminny skansen pożarniczy

Wyświetleń: 422

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl