Rozbudowa oczyszczalni w Jabłowie

 (link otworzy duże zdjęcie)

Wójt Magdalena Forc-Cherek podpisała umowę dotyczącą budowy instalacji higienizacji osadu w oczyszczalni ścieków w Jabłowie. Koszt inwestycji to 2,9 mln zł.

- Działania proekologiczne i pro środowiskowe to jeden z moich priorytetów. Widać to w konkretnych działaniach. W ubiegłym roku za 3,2 mln zł zmodernizowaliśmy oczyszczalnię w Jabłowie i zwiększyliśmy jej przepustowość. Dzięki tej inwestycji rozwiązanie zostanie problem osadów ściekowych – wyjaśnia Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański.

Oczyszczalnia w Jabłowie stanie się jeszcze przyjaźniejsza dla środowiska. W zakładzie powstanie nowoczesna linia technologiczna do odwadniania i higienizacji osadu. W tym celu wybudowany zostanie, m.in. zbiornik retencyjny o pojemności 15 m³, silos na gaszone wapno – 30 m³ oraz wiata na granulowany osad. Pod wpływem wapna palonego oraz wysokiej temperatury osad zmieni się w bezpieczny dla środowiska suchy proszek. Produkt ten znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie, m.in. przy uprawie pól, kompostowaniu lub jako materiał przy rekultywacji terenów.

- To ważna inwestycja, która pozytywnie wpłynie na środowisko, dlatego chciałbym podziękować Urzędowi Gminy za dbałość o ekologię oraz naszych mieszkańców  - mówi Krzysztof Mondrachowski, sołtys wsi Jabłowo.

Inwestycja  powinna zakończyć się do końca roku.

Opublikowano: 25 marca 2020 11:10

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 279

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl