15 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

 (link otworzy duże zdjęcie)

Przyjaciele, pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa świętowali piętnaście lat istnienia. Ich działalność to wielkie wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

 

- Chciałabym podziękować za stworzenie domu, także dla podopiecznych z terenu naszej Gminy. To tutaj mogą nauczyć się wielu potrzebnych w życiu rzeczy. Dlatego też życzę dzisiejszemu jubilatowi siły i pasji do dalszej realizacji zadań. Sto lat – mówiła podczas uroczystości Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański.

 

Jak podkreśliła kierująca Środowiskowym Domem Samopomocy Mirosława Predel, prowadzenie takiego miejsca wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także pasji. – Nasi terapeuci nie liczą przepracowanych godzin ani dni. Nie na darmo w nazwie placówki jest słwo „dom”. Wspólnie staramy się stworzyć zgodny i dobrze pracujący zespół terapeutyczny – mówi Kierownik.

 

Podczas spotkania padły też bardzo miłe słowa w kierunku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. – Bardzo dobrze współpracuje z GOPS-em. Pani Kierownik Elżbieta Alex dba, aby wolne miejsca, po rezygnujących uczestnikach, były szybko zapełnione – podkreśla Mirosława Predel.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy działa przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa od 15 lat. Początkowo zajęciami objęto 10 osób. Teraz ich liczba się podwoiła – do 23. W ramach pracy z podopiecznymi prowadzone są zajęcia edukacyjne, m.in. nauka obsługi zegara, ćwiczenia w pisaniu, nauka i przypomnienie, gry psycho-edukacyjne, pogadanki - kultura życia w grupie, zachowanie przy stole i w miejscu publicznym, kultura osobista i dobre maniery, Są one realizowane w ramach czterech pracowni – multimedialnej, kulinarnej, rękodzielniczej i rzemieślniczej.

 

- Wszystkie te aktywności są prowadzone w jednym celu. Aby nasi podopieczni mogli poradzić sobie w życiu i wykonać wokół siebie podstawowe czynności – dodaje Mirosława Predel.

Opublikowano: 12 lutego 2020 14:59

Kategoria: Aktualności

15 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

Wyświetleń: 448

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl