Rozmawiali o planach wspólnych inwestycji

 (link otworzy duże zdjęcie)Sekretarz Tomasz Rogalski i gminni radni spotkali się z Zarządem Powiatu Starogardzkiego i Powiatowym Zarządem Dróg. Dyskusja dotyczyła remontów i utrzymania dróg, zmian w sygnalizacji oraz polityki śmieciowej.

 

- Dzisiejszym spotkaniem chcemy otworzyć dyskusję na temat wspólnych inwestycji. Wysłuchać siebie nawzajem i nakreślić perspektywę działania – powiedział otwierając spotkanie Tomasz Rogalski, Sekretarz Gminy.

 

Podczas dyskusji pojawił się problem wąskich poboczy. Radny Marek Brejza zwrócił uwagę, że zarastają one – jak w Rywałdzie – i warto ze względu na bezpieczeństwo dzieci idących drogą do szkoły, wykosić krzaki. Dzięki temu zwiększyłoby się pobocze i piesi mieliby, gdzie zejść.

 

Brejza zasugerował możliwość budowy przy szkołach progów zwalniających, tablic interaktywnych do mierzenia prędkości oraz specjalnej sygnalizacji świetlnej, która zatrzymywałaby ruch przy nadmiernej szybkości.  Przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg poinformował, że chcą w tym roku wybudować dwie takie instalacje. Szacowany koszt jednej z nich to 70 tys. zł.

 

Na problem mieszkańców Ciecholew zwrócił uwagę Sekretarz Gminy Tomasz Rogalski, który przedstawił problem niszczejącej w szybkim tempie drogi dojazdowej do wsi. Jezdnia jest popękana, ulega degradacji a skrajnia jezdni raz po raz odrywa się powodując zagrożenie dla pieszych i ruchu kołowego.  Jak wyjaśnił przedstawiciel Powiatowego Zarząd Dróg, nie planuje się na razie kompleksowego remontu tej trasy, a remonty są prowadzone w ramach bieżącego utrzymania dróg.

 

Z narastającym ruchem kołowym i brakiem chodników zmagają się mieszkańcy wsi Koteże, dlatego Sołtys Zenon Michna zaapelował do Powiatowego Zarządu Dróg o wybudowanie 124-metrowego odcinka chodnika przy ul. Wróblewskiego aż do pobliskiego sklepu.

 

Radni Paweł Burnicki i Grażyna Biodrowska zwrócili uwagę na fakt, że przy inwestycjach realizowanych przez Gminę na obszarach należących do Powiatu Starogardzkiego nasza Gmina ponosi 75 proc. kosztów. – A przecież uczciwiej byłoby podzielić koszty po połowie – podkreśla radna.

 

- Potrzeby mieszkańców często wyprzedzają nasze możliwości finansowe. Ze względu na rozbudowę szpitala zmian parytetu jest możliwa najszybciej w 2021 roku – wyjaśnił Kazimierz Chyła, starosta starogardzki.

 

W trakcie spotkanie zasygnalizowano również problem składowania śmieci. Do zakładu w Starym Lesie na podstawie umów przywożone są odpady z ościennych powiatów. Kwatery wypełniają się szybciej, niż zakładano, co może rodzić problemy dla mieszkańców całego powiatu.

Opublikowano: 08 stycznia 2020 15:35

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 816

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl