Jak uniknąć zatrucia czadem

 (link otworzy duże zdjęcie)

Apelujemy do naszych mieszkańców o regularne kontrole instalacji grzewczej. Taki przegląd trwa krótko a może uratować życie.

 

 

 

- Najczęstsze przyczyny to niesprawne piece, niedrożne przewody kominowe, nieszczelne instalacje gazowe, uszkodzone instalacje elektryczne i nieprawidłowo podłączone urządzenia – wylicza Piotr Cychnerski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Starogardzie.

 

Zazwyczaj do zatruć tlenkiem węgla dochodzi w łazienkach, kuchniach i kotłowniach, w miejscach połączeń pieców z kominem oraz przejść przewodów dymowych. Czad jest niewidoczny i bezwonny. Wchłania się drogą oddechową  i utrudnia transport tlenu do płuc oraz odprowadzanie tlenu do tkanek. Skutkuje to niedotlenieniem, uszkodzeniem narządów wewnętrznych i śmiercią.  

 

Tylko w listopadzie w związku z czadem starogardzcy strażacy interweniowali 3 razy. Wraz z pogarszaniem się pogody liczba takich przypadków będzie wzrastać. Można tego uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. To na właścicielach, zarządcach i użytkownikach leży obowiązek okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, prawidłowości podłączeń urządzeń grzewczych, a także instalacji gazowych i elektrycznych. Dlatego apelujemy do mieszkańców naszej gminy, aby nie bagatelizowali tego obowiązku.

 

Opublikowano: 13 listopada 2019 11:45

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 181

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl