Dąbrówka zaśpiewała dla Niepodległej

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

Mieszkańcy Dąbrówki wspólnym odśpiewaniem hymnu uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Prym wiedli uczniowie i nauczyciele gminnej szkoły podstawowej, którzy wraz z naszą wójt Magdaleną Forc-Cherek, odśpiewali wszystkie cztery zwrotki Hymnu Polski.

 

- To bardzo ważna lekcja patriotyzmu i postaw obywatelskich, ale też lekcja radości. W ten sposób chcemy pokazać naszym uczniom, że powinniśmy cieszyć się z sukcesów naszych małych i dużych ojczyzn. 11 listopada to przecież jeden z najweselszych dni w roku – mówi Jadwiga Drosdowska, dyrektor szkoły podstawowej w Dąbrówce.

 

W wydarzeniu wzięło udział większość uczniów i nauczycieli. To część ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Bierze w niej udział 19 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych z całej Polski.  W sumie prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli.

 

- 101 rocznica odzyskania niepodległości to dzień, kiedy powinniśmy cieszyć się z naszej wolności. Możemy w sposób nieskrępowany realizować pasje i marzenia. Wyjeżdżać za granicę i decydować o sobie. A przecież nie zawsze tak było. Dlatego z tym większą przyjemnością odśpiewałam hymn  - podkreśla Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

 

Dzisiaj nie ma wątpliwości, że Hymnem Polski jest "Mazurek Dąbrowskiego". Jednak po odzyskaniu niepodległości nie było to takie oczywiste. Do miana hymnu państwowego pretendowały, m.in. "Rota", "Boże coś Polskę", "Warszawianka" i "Pierwsza brygada". Ostatecznie sprawę rozwiązał Parlament w 1927 roku, przyjmując stosowną ustawę.

Opublikowano: 08 listopada 2019 12:37

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 260

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl