Pobiegnij leśnymi trasami

Kilkadziesiąt osób w sobotę, 9 kwietnia aktywnie uczestniczyło w oficjalnym otwarciu 4 tras biegowych Śladami Juranda ze Spychowa. Inicjatorem pomysłu był Starogardzki Klub Lekkoatletyczny Filippides, jednak nie udałoby się osiągnąć celu bez wsparcia Nadleśnictwa Starogard oraz Gminy Wiejskiej Starogard Gdański.
- Pomysł zrodził się jesienią ubiegłego roku w głowach miłośników biegania z SKL Filippides. W związku z tym, że coraz więcej ludzi biega, ale też uprawia Nordic walking oraz chodzi na rodzinne spacery uznaliśmy, że warto wyznaczyć trasy w podstarogardzkich lasach. Pozwoli to usystematyzować trening, mierzyć postępy i pokonywać kolejne bariery własnej słabości. Dużą przychylnością wykazało się Nadleśnictwo Starogard, które wsparło inicjatywę nie tylko merytorycznie, ale i finansowo. Za szybkie działania szczególnie dziękuje Karolowi Skoniecznemu. Dzięki dobrej współpracy trzech instytucji po kilku miesiącach oddajemy do Państwa dyspozycji trasy biegowe Śladami Juranda ze Spychowa – powiedział podczas inauguracji Tomasz Rogalski, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Gminy Starogard Gd.
Kilka zdań do biegaczy powiedział również Nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard, Roman Tomczak.
- Lasy są otwarte dla ludzi, chcemy aby wszyscy mogli z nich korzystać. Oczywiście trzeba przestrzegać określonych zasad i postępować tak, aby nie szkodzić przyrodzie. Cieszymy się, że powstały trasy biegowe, co ułatwi miłośnikom aktywnego spędzania czasu uprawianie ulubionej dyscypliny sportu. Korzystajcie Państwo z uroków przyrody. Trasy Śladami Juranda ze Spychowa uważam oficjalnie za otwarte – podsumował Nadleśniczy Roman Tomczak.
- Serdecznie dziękujemy za pomoc Nadleśnictwu Starogard i Gminie Starogard Gdański za okazaną pomoc. Wspólnymi siłami droga od pomysłu do realizacji okazała się bardzo krótka – stwierdziła Lucyna Petka z SKL Filippides
Po wystąpieniach i oficjalnym ogłoszeniu otwarcia tras, zebrani biegacze ruszyli najkrótszą żółtą trasą, choć jak zgodnie ocenili uczestnicy zaskakująco urozmaiconą.
Zachęcamy wszystkich, którzy już biegają, a szczególnie tych, którzy jeszcze nie zaczęli do korzystania z wyznaczonych tras. Wszystkie cztery rozpoczynają się przy drodze krajowej 22 w kierunku Tczewa. Jest to pierwszy wjazd do lasu po lewej stronie za Jeziorem Kochanka. Wyznaczone trasy są różnej długości, tak by mogły z nich korzystać osoby początkujące i bardziej zaawansowane. Trasa żółta ma 2 km, zielona 4 km, niebieska 6,5 km, a czerwona 10 km. Ta ostatnia przebiega wokół Jeziora Płaczewskiego (nazywanego przez większość Jamertal), gdzie nagrywano ujęcia do filmu „Krzyżacy”. To właśnie na tym jeziorze zbudowano osadę Juranda ze Spychowa.
Do zobaczenia na trasach.
Zdjęcia SKL Filippides

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl