Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przedstawił stan i plan odmrażania zabiegów i przyjęć w podległych szpitalach i placówkach medycznych.


Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim

Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz Oddzial Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Osobowości wznowią działalność do 11 maja. Natomiast Oddział Leczenia Uzależnień (przymusowe leczenie odwykowe) funkcjonuje od 5 maja.


Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.

Co ważne, pacjenci w stanach nagłych i onkologiczni są zaopatrywani i hospitalizowani na bieżąco. Natomiast zabiegi u pacjentów pilnych i niestabilnych (z list oczekujących) oraz onkologicznych (DiLO) zostaną wznowione od 11 maja. Z uwagi na epidemię i aby zachować bezpieczeństwo, liczba pacjentów w poczekalniach i na salach chorych będzie ograniczana o ok. 50 proc. w stosunku do standardowej. Obsługa ambulatoryjna działa od 6 maja i we wszystkich poradniach odbywa się z zachowaniem czasowych odstępów między pacjentami albo w formie teleporad. Badania diagnostyczne (endoskopia i radiologia) ruszą 8 maja. Chemioterpia onkologiczna działa bez zakłóceń przy zachowaniu dystansu czasowego i ankietowaniu. Ponadto, w Szpitalu św. Wojciecha od 30 kwietnia wznowiono porody rodzinne.

 

Szpitale Pomorskie

Pomorskie Centrum Chorób Zakażnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjmuje pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem COVID-19. Od 11 maja planowane jest uruchomienie poradni hepatologicznej, chorób zakaźnych i profilaktyczno-leczniczej, a poradnia chorób zakaźnych dla dzieci ma być otwarta od czerwca. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oddziały zabiegowe m.in. chirurgii ogólnej i dziecięcej, urazowo-ortopedycznej, naczyniowej, ginekologii, a także neurologia, interna, kardiologia, udarowy i pediatria przyjmują tylko pacjentów (w tym osoby onkologiczne) w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Mają być dostępne dla pacjentów od czerwca. Podobna sytuacja dotyczy poradni specjalistycznych i badań diagnostycznych. Natomiast Szpital Spacjalistyczny w Wejherowie od 6 maja wykonuje zabiegi okulistyczne, a w drugiej dekadzie miesiąca planuje odmrożenie chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Poradnia kardiologiczna działa od 7 maja, a badania diagnostyczne będą wykonywane od 18 maja. Również od 18 maja będzie można skorzystać z poradni rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej. Przypomnimy, że od 4 maja Szpital Specjalistyczny w Wejherowie wznowił porody rodzinne.

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku

Zabiegi planowe, które zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, będą wznowione od 11 maja. Dotyczy to bariatrii, protezoplastyki i artroskopii. Także od 11 maja będzie działać elektrofizjologia. Wszystkie poradnie ambulatoryjne rozpoczną przyjmowanie pacjentów od 12 maja. Badania diagnostyczne np. TK i MRI są wykonywane od 6 maja. Natomiast od 5 maja 2020 r. w słupskim szpitalu wznowił działalność ośrodek rehabilitacji. 

 

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

W związku z panującą pandemią SARS CoV-2 szpital ten decyzją wojewody pomorskiego znajduje się w stanie gotowości, co oznacza, że może stać się placówką jednoimienną. Dlatego przyjmowani są pacjenci w nagłych przypadkach i w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Natomiast od 4 maja uruchomiono rehabilitację stacjonarną i opiekę ambulatoryjną w poradniach kardiologicznej, ortopedycznej (do tych poradni przyjmowani są pacjenci pierwszorazowi, pacjenci pierwszorazowi po leczeniu szpitalnym oraz pacjenci, którzy mają się zgłosić na wizytę zgodnie z decyzją lekarza) oraz onkologicznej (pacjenci pierwszorazowi z DiLO). Dla pozostałych pacjentów onkologicznych odbywają się teleporady: konsultacje, e-recepty, skierowanie na badania wysyłane są drogą pocztową. Oddział chemioterapii dziennej nie funkcjonuje. Co ważne, chemioterapia i inne zabiegi onkologiczne, w tym płukanie portu i podawanie implantów, nie odbywają się w kościerskim szpitalu. Badania diagnostyczne zostaną uruchomione dopiero po zmianie decyzji wojewody i przywróceniu pełnej działalności szpitala. Nie wstrzymano przyjęć do działającego w ramach pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego (świadczenia z zakresu psychiatrii i leczenia uzależnień). Działa też opieka hospicyjna i świadczenia długoterminowe w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

 

Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku

Już od 20 kwietnia Przyszpitalna Przychodnia Specjalistyczna przyjmuje pacjentów w ramach wizyt pierwszorazowych. Hospitalizacje planowane w Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc rozpoczęły się 4 maja, a dzień później w Oddziale Pediatrycznym. W ramach opieki ambulatoryjnej działa od 6 maja poradnia rehabilitacyjna i wykonywane są zabiegi. Wszystkie realizowane porady, zabiegi i hospitalizacje wymagają zgody pacjenta.

 

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie

PCR nie zawiesiło realizacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych z zakresu reumatologii i reumatologii dzieci oraz geriatrii. Cały czas funkcjonowały też rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz programy lekowe (leczenie: reumatoidalnego zapalenia stawów [RZS] o przebiegu agresywnym; ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów [ZZSK]; aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń [GPA] lub mikroskopowego zapalenia stawów; leczenie Certolizumab Pegol pacjentów z ciężką aktywną postacią spondyloartropatii osiowej [SPA] bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK). Wykonywane są też badania diagnostyczne jak tomografia komputerowa. Od 4 maja wznowiono lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną, fizjoterpię ambulatoryjną oraz ośrodek rehabilitacji dziennej. A od 11 maja zacznie działać dzienny oddział psychogeriatryczny (umowa podpisana 1 kwietnia).

 

Szpital Specjalistyczny w Prabutach

Wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej rozpocznie się od 18 maja. Natomiast na bieżąco realizowane są świadczenia dotyczące gruźlicy, chorób płuc, chorób wewnętrznych i pulmonologii. Działają też ambulatoryjne poradnie: onkologiczna, chirurgii klatki piersiowej oraz chirurgii ogólnej. Badania diagnostyczne m.in.: gastroskopia, kolonoskopia i TK wykonywane są na bieżąco.

 

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku

Poradnia Zdrowia Psychicznego funkcjonuje w formie teleporad. Leczenie psychiatryczne nie było wstrzymane, ograniczono jedynie tymczasowo przyjęcia ze względu na wprowadzoną kwarantannę. Wznowienie leczenia uzależnień, w szczególności detoksykacja, planowane jest od 11 maja.

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl