Fałszywe zbiórki pieniędzy w Internecie, instrukcje, dzięki którym po zalogowaniu w odpowiednim miejscu mamy rzekomo otrzymać tysiąc złotych - oszuści są aktywni nie zważając na okoliczności. Szczególnie osoby starsze są narażone na tego typu działania.

Oszuści są czujni i dostosowują swoje działania do bieżącej sytuacji. Podszywają się pod oficjalne instytucje czy strony prowadzące zbiórki pieniędzy, licząc na naszą nieuwagę. Na celowniku są najczęściej osoby starsze, które mają większe trudności w weryfikacji nieprawdziwych informacji.

- Jeśli trafimy na zbiórkę pieniędzy w internecie np. na polską służbę zdrowia w czasie walki z epidemią koronawirusa, dwa razy sprawdźmy, czy strona na pewno jest wiarygodna, a nie jest sfałszowaną wersją z innym adresem internetowym. Wystarczy chwila nieuwagi, by oszuści wyłudzili pieniądze od osób, które chcą pomóc innym. Kierując się najlepszymi intencjami nie zapominajmy o rozsądku i czujności. Dużo o tym się mówi, ale doświadczenie pokazuje, że oszuści są kreatywni i niestety wciąż skuteczni - apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej .

Uwaga na fałszywe sms-y
Sytuację wykorzystują też oszuści rozsyłający fałszywe sms-y dotyczące np. możliwości otrzymania dodatkowych środków na koncie czy wsparcia żywieniowego. Banki i Ministerstwo Zdrowia dementowały te informacje.

Domeny gov.pl to wiarygodne źródła informacji
W Internecie pojawia się wiele fałszywych informacji zaczynających się od słów „mój znajomy pracuje w ministerstwie…” (czy innej państwowej instytucji), które mają uwiarygodnić przekaz. Te historie przekazywane są dalej i w ten sposób tworzą się miejskie legendy, w których niewiele jest prawdy. Prawdziwe, rzetelne i bieżące informacje znajdują się na oficjalnych stronach internetowych (domeny z końcówką „gov.pl" oraz ich profile społecznościowe ). Więcej o tzw. fake newsach tutaj.

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom.pl