Narada sołtysów: Skazani mogą pomagać

 (link otworzy duże zdjęcie)

Problematyka prac społecznych, wykonywanych przez osoby dorosłe, sądownie skazane i utrzymanie dróg gminnych to tematy, którymi samorządowcy zajęli się podczas ostatniego zebrania sołtysów.

Spotkanie rozpoczął Sekretarz Gminy Starogard Gdański Marek Kowalski, poinformował obecnych o zakończonej akcji poszukiwania 30 jałówek rasy Limousine, które 5 kwietnia uciekły z Królewskiego Bukowca w gm. Zblewo. W odnalezieniu bydła pomagali m.in. mieszkańcy i zastępy strażaków z naszej gminy, za co należą się im serdeczne podziękowania

Henryk Kowalczyk, Kierownik Zespołu Kuratorów dla Dorosłych przy Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim przedstawił możliwości i sposoby postępowania z podsądnymi, przy pracach społecznych w gminnych sołectwach.

- Skazany objęty opieką kuratora może pozostać na wolności jeżeli będzie sumiennie, nieodpłatnie, pod kontrolą pracował na cele społeczne (ilość godzin określa wyrok). Sołtysi zobowiązani są zlecić pracę delikwentowi, a także poprzez GOPS zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, lub problemy które się pojawiają. Dalej informacja na bieżąco trafia do przydzielonego kuratora. Jeżeli skazany nie stawia się w celu odpracowania nałożonych godzin, lub sprawia trudności, wykonany zostaje wyrok ograniczenia wolności - tłumaczył Henryk Kowalczyk.

 Obecne na spotkaniu Panie kuratorki, podały numery kontaktowe i rejony swojego działania, zachęcając do współpracy.          

Sołtysi zostali również szczegółowo poinformowani w zakresie właściwego utrzymania dróg gruntowych na terenie gminy. Informacjami na ten temat podzielił się doświadczony inżynier drogownictwa, Grzegorz Leszman.

- Inżynier zwrócił uwagę na to, że z dróg należy odprowadzać wodę na pobocze, poprzez ich właściwe ukształtowanie i wykonanie przydrożnych rowów. Największym błędem przy profilowaniu dróg jest pozostawianie na poboczu hałd ziemi które z każdym równaniem są powiększane. To zatrzymuje wodę na jezdni powodując jej znacznie szybszą degradację. - powiedziała Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Maria Michel.

Joanna Lempkowska

Opublikowano: 12 kwietnia 2017 15:05

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 411

Urząd Gminy Starogard Gdański

Realizacja: IDcom-web.pl